آزمایشگاه NMR

آزمایشگاه مرکزی

معرفی آزمایشگاه NMR

رزنانس مغناطیس هسته (Nuclear Magnetic Resonance) یک تکنیک پیشرفته است که امکان شناسایی مواد ناشناخته، تعیین ساختار شیمیایی و خواص محصولات جدید، تعیین کمی اجزای یک مخلوط، آنالیز کنفورماسیونی ماده و نیز بررسی دینامیک مولکولی ترکیب را فراهم می­کند. آنالیز NMRیک روش غیر مخرب است و در صورت نیاز می­توان نمونه اصلی را به طور کامل بازیابی کرد. در راستای ارایه خدمات علمی و پژوهشی به دانشجویان و محققین حوزه­ های شیمی، داروسازی و شاخه­ های مرتبط، دستگاه رزنانس مغناطیس هسته ساخت شرکتVarian  مدل UNITYInova 500 MHz در آزمایشگاه NMR دانشگاه ولی عصر (عج)نصب و راه اندازی شده است. این دستگاه جهت انجام آنالیزها از مگنت آکسفورد 500 مگا هرتز و کنسول 2-Channels Inova 500 MHz متشکل ازسیستم­های کنترل کننده دما (VT) و Pulse Field Gradientو نیز سیستم کامپیوتریDell T3500 با سیستم عامل Red Hat Linux Enterprise 3.1 و نرم افزار تحلیل داده VNMRJ4 بهره می­گیرد. پروب­ NMR موجود در آزمایشگاه امکان مشاهده هسته­ های مختلفی مانند 1H، 13C، 31 Pرا از طریقانجام آزمایش­های NMR فاز مایع و تهیه طیف های NMR یک بعدی و دو بعدی مانند APT، DEPT، COSY، HETCOR، HMQC و ... را فراهم نموده است. این واحد پژوهشی در حال حاضر آماده ارایه خدمات آنالیز NMR مطابق جدولهای 1 و 2 می­باشد.

نرم افزار تحلیل طیف های NMR

دستگاه رزنانس مغناطیس هسته ساخت شرکت Varian مدل UNITYInova 500 MHz  که آزمایشگاه NMR  دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان برای آنالیز نمونه­ های متقاضیان استفاده میکند از نرم افزارVNMRJ4 بهره می گیرد و استفاده ازآن به دلیل لایسنس بودن برای کاربران در خارج از آزمایشگاه امکان­ پذیر نمی­ باشد. برای مشاهده و پروسز کردن طیف های خود، ابتدا فایل فید NMR نمونه­ های خود را از ایمیل خود دانلود کرده و با نرم افزار Winrar از حالت زیپ خارج نمائید. سپس نرم افزار Mnova که نسخه پرتابل آن از همین قسمت قابل دانلود است را مستقیما اجرا کرده و فید دلخواه خود را در آن باز نموده و تفسیر نمائید. جهت راهنمائی بیشتر می­توانید ویدیوی آموزشی زیر را مورد استفاده قرار دهید.

برای دانلود نسخه پرتابل نرم افزار   Mnova  اینجا کلیک کنید.

نحوه پذیرش نمونه

 1- با مسئول آزمایشگاه در خصوص امکان انجام آنالیزهای مورد نیاز شما هماهنگی شود.

 2- فرم آنالیز نمونه را دانلود کرده و اطلاعات مربوط به آنالیز(های) مورد نیاز را بطور کامل و دقیق در آن وارد نمائید.

 3- هزینه انجام آنالیز(ها) شامل تعرفه آنالیز، حلال و آماده سازی نمونه را بر اساس جدول تعرفه­ ها محاسبه و به شماره حساب شبا  510100004001086703022764 IR شناسه:378086759127100002178673923121 بانک ملی شعبه مرکزی به حساب درآمدهای آزمایشگاه مرکزی دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان ( قابل پرداخت در تمامي شعب بانک ملی سراسر کشور) واریزنمائید.

4-  اصل فیش واریزی و فرم درخواست آنالیز را همراه با  نمونه های خود، با پست پیشتاز به آدرس رفسنجان- میدان امام خمینی(ره)- بزرگراه ولایت- دانشگاه ولی عصر(عج)- دانشکده علوم –آزمایشگاه NMR – کد پستی  7718897111  ارسال نمائید.

نکات بسیار مهم:

1- بر روی ظرف نمونه، نام و نام خانوادگی متقاضی و کد نمونه با مداد و به صورت کاملا" خوانا درج گردد.

2- در صورت مغایرت اطلاعات موجود در فرم انجام آنالیز نمونه با نمونه­ های ارسالی و مبلغ واریزی، نمونه­ ها به آدرس شما برگشت خواهد خورد. 

فرم درخواست آنالیز را از اینجا  دانلود کنید.

تماس با مسئول آزمایشگاه NMR

تلفن تماس:03431312428